Yapay zekâ ile mutfakta israfı önlüyorlar

 


Yapay zekâ ile mutfakta israfı önlüyorlar


İsraf bu dönemin en önemli konularından biri. Her sektör sürdürülebilirlik adı altında kendi önemlerini almaya çalışıyor. Caddebostan'da kapılarını geçtiğimiz günlerde açan Artois Cadde'de yapay zeka ile stok kontrolünü sağlayarak israfı minimuma indiriyor.

AcademyTech kurucusu ve sektörün önde gelen kadın girişimcilerinden Şeyma Yıldız'ın Caddebostan'da açtığı ve Şef Hazer Amani'nin danışman şefliğini üstlendiği Artois'i ziyaret ettim geçtiğimiz günlerde. Sanat dolu bir restoran hazırlamışlar. Dünya mutfağından örneklerin sunulduğu mekanda Şef Amani'nin dokunuşlarıyla Anadolu tatları harmanlanmış. Mekânla ilgili en önemli detay ise kullandıkları yapay zekâ yazılımı sayesinde israfı minimuma indirmeleri.

'Artois Cadde, ismini Fransa'da tarihi bir bölgeden alıyor. Kendine özgü kültürel özellikler taşıyan Artois aynı zamanda yöresel edebiyatın ve sanatın canlandığı ilham verici bir bölge. Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh'un bir dönem eserlerine de ilham vermiş olan Artois, adeta geçmişle günümüz arasında kültürel bir köprü. Bu ilhamla yola çıktık. En büyük hayalim butik otel ya da restoran açmak idi. Tesadüf eseri emlakçı sayesinde Hazer Amani ile yolumuz kesişti.' sözleriyle mekânın hikâyesini anlatan girişimci Şeyda Yıldız sürdürülebilirlik ve israf konusunun kendileri için çok önemli olduğunu anlattı. Hazırladıkları bir yazılım ile yapay zeka sayesinde restorandaki malzemelerin stoğunu kontrol ettiklerini belirten Yıldız, 'Hemen her restoranda kullanılan raporlama uygulamaları var. Ancak bunlar tek düze. 

Ve manuel olarak yapılıyor. Bu raporlarla stok durumu, zayii edilen ürünler tespit ediliyor ancak çok detaylı değil. Biz burada kendimize özel bir yazılım geliştirdik ve yapay zekâyı kullandık. Mesela su stoğu yapıyoruz. Yapay zekâ gün gün tarama yapıyor ve karşılaştırma ile bize rapor sunuyor. Kasım ayının 8'inde su stoğu bu kadarken aralık ayının 8'inde bu kadar. Stok azalmaya başlayınca tedarik süreci üç gün süreceği için ayın 15'inde sipariş vermelisin ki stok bitmeden ürün gelsin. Bu şekilde çok detaylı bir rapor sunuyor. 

Ayrıca mutfaklardaki zayileri de kontrol ediyor. Bütün menülerde yer alan yiyeceklerin malzemelerini tek tek kontrol ediyor. Menemen için şu kadar domates stoğu aldı, şu zamanda almalısın gibi en alt gruplara kadar iniyor. Bu kadar detaylı bir takibi insanın yapması mümkün değil. Böylece fazladan hiçbir şey almıyoruz, her şeyi vaktinde sipariş ediyoruz ve ürünler çürüyüp israf olmuyor. 

Yapay zeka ile israfı sıfıra indiremesek bile kontrol altında tutabiliyoruz. Görünmeyen bir robot aslında bu yazılım. Burası klasik bir mekan olarak kalmayacak. Eşim Özcan Bey'e ait bir çay otomatı var. Dünyada kullanılıyor. Çayı kendi demleyip bardaklarını belirleyip çay servis ediyor. Onu da zamanı gelince burada görebilirsiniz.' şeklinde konuştu.

0 Yorumlar

Bahçeşehir Escort Dolandırıcılık Haberleri