Memur ve memur emeklisi enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç? 4 aylık enflasyon farkı belli oldu!


 Memur ve memur emeklisi enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç? 4 aylık enflasyon farkı belli oldu!


TÜİK’in ekim ayı enflasyon rakamlarını duyurmasıyla birlikte memur ve memur emeklisinin alacağı enflasyon farkı da belli oldu. Kasım ve aralık aylarındaki son 2 veririnin de açıklanmasının ardından net maaşlar ortaya çıkacak. 

Peki, memur ve memur emeklisi 4 aylık enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç? Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü geçtiğimiz hafta ekim ayı enflasyon rakamlarındaydı. Oranın açıklanmasının ardından memur ve memur emeklisinin alacağı 4 aylık enflasyon farkı da ortaya çıktı. 

MEMUR ENFLASYON FARKI NE KADAR, YÜZDE KAÇ? 

Ekim ayında enflasyon aylık yüzde 3,43 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09, Eylül ayı için de yüzde 4,75, Ekim ayı için de yüzde 3,43 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. 

Böylece sadece 4 ayda alacakları zam oranı yüzde 29,40 oldu. Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor. 

Bundan sonra enflasyon sıfır çıksa dahi bu zam oranı kesinleşmiş oldu. Nihai zam oranları Ocak ayında refah payı ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmayla ortaya çıkacak. 

Memur ve memur emeklileri için 2024-25 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 2024 yılı Ocak ayı için yüzde 15 zam alacakları kesinleşti. Ekim ayı enflasyonunun yüzde 3,43 olarak gerçekleşmesinden dolayı memur ve memur emeklileri de şimdiden toplu sözleşmeden gelen zam oranının üstünde zammı hak etmiş oldu. 

Memur ve memur emeklileri için de enflasyon oranlarının aylık olarak birikimli hesaplanması neticesinde zam Ocak ayında belli oluyor. Bunun için geriye kalan Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

0 Yorumlar

Bahçeşehir Escort Dolandırıcılık Haberleri