Risk iştahı artarken altın fiyatları düştü

 


Risk iştahı artarken altın fiyatları düştü

Fed’in faiz artırımlarında olası bir duraklamayla ilgili bir rahatlamanın, yatırımcıların daha risk odaklı varlıklar lehine altın satmasıyla büyük ölçüde dengelendi, altın fiyatları Asya ticaretinde düştü.

Geçen hafta altın, beklenenden daha zayıf gelen ABD tarım dışı istihdam verileri ve Fed'den gelen daha az şahin sinyallerin dolar ve Hazine getirilerinde derin düşüşlere yol açması ile bir miktar güçlendi. 

Ancak yatırımcıların büyük ölçüde hisse senetleri ve dövizler gibi risk odaklı varlıklara yönelmesi nedeniyle sarı metaldeki büyük yükselişler sınırlı kaldı. Sarı metale yönelik güvenli liman talebi, İsrail-Hamas savaşında risk priminin düşmesi, hatta çatışmanın tırmanma belirtisi göstermemesi ile daha da azaldı.

İsrail ateşkes çağrılarını reddederken basında çıkan haberler, Rus paralı asker grubu Wagner'in Hizbullah'a hava savunma sistemleri tedarik etmeyi planladığını öne sürdü.

Çatışmaya ilişkin endişeler, Ekim ayı boyunca altında büyük kazançlara yol açmıştı. Ancak çatışmanın, artık Orta Doğu bölgesinin geneline yayılmayacağının anlaşılmasıyla yatırımcılar, sarı metaldeki kârlarını realize etti.

Spot altın %0,5 düşüşle 1.984,24 dolara gerilerken Aralık ayında vadesi dolan altın, %0,4 düşüşle 1.991,15 dolara indi.

Fed’le ilgili korkular hafifledi

Yatırımcılar şu anda Fed'in, faizleri daha fazla artırmama şansını %95,2 olarak fiyatlıyor. Merkez Bankasının Haziran 2024'e kadar faiz oranlarını düşürmeye başlaması da bekleniyor.

Ancak herhangi bir faiz indirimi olsa bile Fed, gösterge faiz oranını en az 2024 sonuna kadar %5'in üzerinde tutacağının sinyalini verdi. Citroen C3

ABD’de faizlerin, daha uzun süre yüksek kalması ve altın gibi getirisi olmayan varlıklara baskı yapması muhtemel. Bu durum, geçtiğimiz yıl sarı metal üzerinde baskı yaratmıştı.

Bakır fiyatları yükseliyor, Çin verileri bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, risk iştahının artmasıyla haftanın ilk günü güçlü artışlar kaydetti.

Fed'in faiz artırım döngüsünün sona ermesinin, küresel sanayi faaliyeti üzerindeki baskıyı hafifleteceği yönündeki umutlarla, Aralık ayında vadesi dolacak olan bakır fiyatları, %0,7 artışla 3,6987 dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'den gelecek önemli ticaret ve enflasyon verilerine de odaklanıldı.

Salı günü açıklanacak olan ticaret verilerinin, yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle geçtiğimiz yıl durgunlaşan ülkedeki bakır ithalatı hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

0 Yorumlar

Bahçeşehir Escort Dolandırıcılık Haberleri