Türkiye'de İlk Kez Görüntülenen Kuzey Işıkları

 K.uzey Işıkları İlk Kez Türkiyede Görüntülendi!

5 Kasım Pazar gecesi Kuzey Işıkları Kuzey Yarım Küre'de yer alan birçok ülkede görüldü. "Aurora Borealis" adıyla da bilinen Kutup Işıkları, ABD, Kanada, İngiltere, Macaristan, Ukrayna gibi pek çok sayıda ülkede ortaya çıkarken ilk kez Türkiye'de de görüldü. Peki Kuzey Işıkları ilk defa nasıl Türkiye'de de gözlemlenebildi?

İlk defa türkiyede gözlemlenebilen Kuzey Işıkları  Güneş uzmanları geçtiğimiz günlerde Dünya'yı etkileyecek bir jeomanyetik (solar) fırtına sayesinde hafta sonu çok sayıda Kuzey Işıkları ile karşılaşabileceğimizi söylemişti.

Solar fırtına Nedir?

Güneş yüzeyindeki koyu renkli "güneş lekeleri"nde, Güneş'in manyetik alanında oluşan bir nevi kısa devre sonucu ışın ve plazma patlamaları meydana geliyor. Bu patlamalar sonucu röntgen veya ultraviyole gibi ışınlar aşığa çıkıyor.

Dünya'ya çarpan güçlü bir solar fırtına sebebiyle Avrupa ve Türkiye'nin birçok bölgesinde kuzey ışıkları görüldü. "Aurora Borealis" adıyla da bilinen Kuzey Işıkları, gökyüzünü kırmızı ve yeşil ışıkla aydınlattı.
Güney İngiltere'nin bazı bölgelerinde gökyüzünü aydınlatan bu ışıklar, Türkiye’de de Ordu, Kırklareli, Samsun'da gözlemlendi.
Peki ya Kuzey Işıkları nedir ve nasıl oluşur?


Kutup ışıkları ya da kutup aurorası, Kuzey ve Güney kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis veya kuzey ışıkları olarak adlandırılır.

0 Yorumlar

Bahçeşehir Escort Dolandırıcılık Haberleri